Kalecik Asma Köprü Restore Edildi.
 

KALECİK ASMA KÖPRÜ RESTORE EDİLDİ.

Yayın Tarihi : 22/03/2021 - 21:26
Kalecik Asma Köprü Restore Edildi.
Kalecik Asma Köprü Restore Edildi.
Kalecik Asma Köprü Restore Edildi.
Kalecik Asma Köprü Restore Edildi.

Kalecik ilçemizin Buğra mahallesi hudutlarında bulunan bir yanında tren yolu bir yanında kanal ve altından da Kızılırmak in süzüldüğü muhteşem bir asma köprü.

Tarihe tanıklık ettigi halatların bağlı bulunduğu taslardan belli okurken bundan önceki restoresi 1960 yıllarda yapıldığı rivayet edilmektedir.

Asma köprüyü incelediğimizde antik ayaklar üzerine kurulmuş çelik halatlarla tutturulmuş zemini çelik halatlara bağlanan uzeri ise ahşap ve tahtadır. Tahmini uzunluğu 65 - 75 metre aralığındadır. 2 metreye yakında bir genişliği vardır. Irmaktan yüksekliği de tahmini 5 ila 10 metre civarındadır.

Geçtiğimiz günlerde Kalecik Belediye Başkanlığınca restore edilmeye başlanan köprü de çalışmalar sona erdi. Köprü yeni hali ile  2021 Yılı Mart ayından kullanıma açıldı. Emeği geçen herkese teşekkürler.544 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;


 
Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada