Söyleşi - Nuri Pakdil
 

SÖYLEŞİ - NURİ PAKDİL

Yayın Tarihi : 05/02/2015 - 15:19

7 Güzel Adamdan Biri Kalecik´te Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli yazar, şair ve düşünürlerinden olan, Otel Gören Defterler, Bir Yazarın Notları, Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi gibi onlarca deneme, şiir, fikir kitaının sahibi, sesin etkisiz kaldığı yerde yazıları, mektupları ile doğruları haykıran Nuri PAKDİL, ilçemiz öğrencileri ile bir söyleşide buluştu.

1934 Kahramanmaraş doğumlu Nuri PAKDİL İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Nuri PAKDİL Devlet Planlama Teşkilatında ve Sanayi Bakanlığı´nda görev yapmış olmasının yanında Türkiye onu edebi alandaki eserleri ve yanlışlığa kendi uslubunda dur demesi ile tanıdı. Daha lise yıllarında yayımladığı Hamle dergisi, devrin önde gelen edebi kalemlerinin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Üniversite yıllarında da Necip Fazıl, sezai Karakoç gibi edebiyatçı ve düşünürlerle yakın ilişkiler kurmuştur. 1969 yılında çıkardığı Edebiyat Dergisi 1984 yılına kadar 15 yıl boyunca yayımlandı. Halen çeşitli alanlarda kitaplar yazmaya ve hem edebi zenginliğimizi arttrımaya hem de yine kendi uslubü ile yanlışlıklara dur demeye devam etmektedir.

İlçemiz öğrencilerinin de düşünce dünyasının zenginleşmesi amacıyla düzenlenen söyleşi Şehit Mehmet Yıldırım METEM Konferans Salonu´nda gerçekleşti. Söyleşiye ev sahipliğini İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Durali SOMUNCU yaptı. İlçe Garnizon Komutanlı