Kalecik Afşar Mahallesi - Kalecik Haber
 


Kalecik Tarihçesi
Kalecik Kaymakamı
Kalecik Belediye Başkanı
Mahalle Muhtar Bilgileri
Kalecik Telefon Rehberi
Protokol Lİstesi
Kalecik Tarihi Eserleri
Kalecik Şehitlerimiz
Kalecik Medya
Kalecik Nüfusu
Kalecik Firmaları
Sivil Toplum Kuruluşları
Sosyal Medya Siteleri
Eski Belediye Başkanları
Eski Kaymakamlar
Eski İlçe Müftüleri
Kalecikli Ünlüler
Kalecik Ürünleri
Kalecik Tayyaresi
Mahalle Yol Haritası
Kurum Amirleri
Uydu Görüntüsü
Şehir Rehberi
Hava Durumu
Gökyüzünden Kalecik
Namaz Vakitleri
Kalecik Türküleri
360 Derecede Kalecik
Kalecik Mahalleleri
Kalecik Yöresel Yemekler

Kalecik Mahalleleri


Avşar Mahallesi

  Avşar Mahallesi, Ankara ili Kalecik İlçemize bağlıdır.. Ankara-Çankırı devlet yolunun 90. Km'sinden 2 Km Sağda kalmaktadır.

  Mahallede Azıtepe adı verilen yükseltinin eteğine kurulmuştur. Mahalle ve arazisi dağlık değildir. Toplu bir mahalledir. Mahallenin güney yöresinde önemli bir yükseltisi olan Azıtepe bulunmaktadır. Mahallede bitki örtüsü olarak ilkbaharda yeşeren yazın başında sararan küçük otlardan oluşmaktadır. Bitki örtüsü Bozkırdır.

Yetiştirdiği Ürünler

  Mahalle genellikle geçimini tarımla sağlamaktadır. Arazi sulanmadığından geniş çapta sebze ve meyvecilik yapılmaz. Ekilen topraklara genlede hububat ekilmektedir. Bunlarda arpa, buğday, fiğ, yeşil mercimek,ve nadaslı tarlalarda da bostan (Kavun Karpuz) ekimi yapılmaktadır. Mahallede az miktarda da olsa bağcılık yapılamktadır.

Yeraltı Kaynakları

  Mahallede yer altı kaynakları bulunmaktadır. Doğu yönünde MTA tarafından çalışmlar yapılmış olup ancak bir netice alınamamaıştır.

Akarsu ve Göletler

  Hiç bir akarsu ve gölet bulunmamaktadır.

Hayvan Çeşitleri

  Evcil olarak; koyun, Tiftik Keçisi ve Sığır gibi hayvanlarla kümes hayvanları bulunmaktadır. Diğer hayvan çeşitleri ise kurt, tilki, tavşan keklik, sığırcık,serçe, ala karga, kara karga, bıldırıcın, baykuş ve leylek bulunmaktadır.

TARİHİ

  Kuruluşu : Mahallenin hangi tarihte kurulduğunu bilen yoktur. Mahllede tarihi bir eser yoktur.

KÜLTÜRÜ

  .....


Fotograf Galerisi

Paylaş:

 


 
Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada