23 Ağustos Şapka Töreni
 

23 AĞUSTOS ŞAPKA TÖRENİ

Yayın Tarihi : 23/08/2016 - 11:02
23 Ağustos Şapka Töreni
23 Ağustos Şapka Töreni
23 Ağustos Şapka Töreni

Kalecik Kültür Derneğince her yıl düzenlenen Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Kalecik'e gelişi kutlamarı da her yıl olduğu gibi bu yılda kutlandı. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Kalecik'e  91. yıldönümü olan 23 Ağustos 2016 Salı günü saat 10.00 da tören alanındaki Atatürk Anıtına Kalecik Kültür Derneğince Çelenk koyma töreni ile başlayan etkinlikler kapsamında katılımcılara tören sonrasında şapka dağıtıldı. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Ağustos 1925′te Kastamonu ve İnebolu’ya ziyaretler yaparken ilk durak olarak Kalecik ilçesine uğradığı bu seyehatinde  iddiaya göre şapkayı halka göstererek kıyafet devriminin ilk işaretini verdiği yılın yıl dönümünde her yıl Kalecik Kültür Derneğince ilçemizde kutlamalar yapılmaktadır.

“Biz her nokta-i nazardan medeni insan olmalıyız. Fikrimiz, zihniyetimiz, tepeden tırnağa kadar medeni olacaktır. Medeni ve beynelmilel kıyafet milletimiz için layık bir kıyafettir onu giyeceğiz.” diyen Büyük Atatürk, 27 Ağustos 1925′te de İnebolu’da “Turan kıyafetini araştırıp ihya eylemeye mahal yoktur. Medeni ve beynelmilel kıyafet bizim için, çok cevherli milletimiz için layık bir kıyafettir.” diyerek, medeni yaşayışa uyan kıyafetin kabulü gerekliliğini belirtmiştir.1098 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;


 
Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada