Dünden Bu Güne Şehsuvaroğlu Cami
 

DÜNDEN BU GÜNE ŞEHSUVAROĞLU CAMİ

Yayın Tarihi : 02/07/2016 - 00:27
Dünden Bu Güne Şehsuvaroğlu Cami
Dünden Bu Güne Şehsuvaroğlu Cami
Dünden Bu Güne Şehsuvaroğlu Cami
Dünden Bu Güne Şehsuvaroğlu Cami

İlçemiz Saray Mahallesinde buluna Şehsuvaroğlu Caminin geçmişten günümüze hallerini sizler için paylaştık. Şehsuvaroğlu Cami geçtiğimiz yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edildi. Restore çalışmaları sonrasında şu anki halini aldı.

Şehsuvaroğlu  Cami hakkında bilgi : Cami Saray mahallesindedir. Şehsuvar Zade Es Seyit Mehmet Paşa'nın annesi Şerife Hatun tarafından 15.Yüzyılda yapılmıştır. Kare şeklindeki cami tuğla ve taş malzeme kullanılarak yapılmıştır. Giriş kapısının üstü yuvarlak kemerlidir ve tuğla ile yapılmış süsler vardır. Çatısı ahşaptır. Üzeri kiremit kaplıdır ve çatının cephe kısmında üçgen biçimli bir alınlık vardır. Mimberi tahtadandır. Mihrabı ise taştan yapılmıştır ve üzerinde geometrik süsler yanlarda ve üstte ise yazılar vardır. Mihrabı son derece güzel bir sanat eseridir. Minaresi camiye bitişik ve tek şerefelidir. Kaidesi taştan, gövdesi ise tuğladan yapılmıştır. Minaresinin kaidesi kare, pabuç kısmı ise üçgen şeklindedir. Camii 1920 yılında halk tarafından tamir ettirilmiştir. Bu tamir sırasında Camiin batısında bulunan mezarlar ve altıgen biçimindeki bir türbe binası yol geçtiği için kaldırılmıştır. 1990 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restoresine başlanmıştır.

Sayfanın En altında bulunan Linke Tıklayarak Kalecik _ Haberi Facebook Sayfasını Beğenmeyi Unutmayın.

Dünden Bu Güne Şehsuvaroğlu Cami Serinin 2. Haberi  1533 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;


 
Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada