Askiden Kalecik'e Atık Su Arıtma Tesisi
 

ASKİDEN KALECİK'E ATIK SU ARITMA TESİSİ

Yayın Tarihi : 13/02/2015 - 08:16
Askiden Kalecik'e Atık Su Arıtma Tesisi
Askiden Kalecik'e Atık Su Arıtma Tesisi
Askiden Kalecik'e Atık Su Arıtma Tesisi

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, Büyükşehir Belediyesine bağlanan ilçelerdeki alt yapı çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini bildirdi.

Kılıç, görev alanlarına giren ilçe ve mahallelerde kaliteli ve sağlıklı içme su temin ederken, atık suların bertarafı için atık su arıtma tesisleri inşa ettiklerini belirterek, son olarak da Kalecik İlçesinde 20 bin nüfusa hizmet verecek günlük 2 bin 500 metreküp kapasiteli ileri Atıksu Arıtma Tesisini inşaatını tamamlayıp hizmete almak için test çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Teknolojisinin son imkanlarının kullanılarak inşa edilen Kalecik Atıksu Arıtma Tesisi sayesinde Kalecik ilçesinin tüm atıksuları çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtılacağını ifade eden Kamil Kılıç, “ Arıtma tesisinin sahip olduğu ileri arıtma teknolojisi sayesinde arıtılan sular rahatlıkla sulamada kullanılabilir özellikte olacak” dedi.

Ankara’ya yeni bağlanan tüm ilçelerin altyapılarının tamamen yenilendiğinin altını çizen Kılıç şunları söyledi:

“İlçelere içme suyu için kuyular açıyoruz, yeni arıtma tesisleri inşa ediyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Kalecik ilçesine de çok modern bir atıksu arıtma tesisi inşa ettik. Bu tesisimizin yapımına 2009 yılı Ağustos ayında başladık ve Kalecik Arıtma Tesisi 240 günde tamamlandık. Tesis 3 kademe olarak planlandı. İnşa edilen 1. Kademe günlük 2 bin 500 metreküp atıksu arıtabilecek kapasitede. Nüfus artışına bağlı olarak, daha sonraki yıllarda önce 68.000 nüfusa, daha sonra da 160.000 nüfusa hizmet verebilecek şekilde tesisin kapasitesi genişletilecek.”

Kalecik Atıksu Arıtma Tesisi’nin tam otomasyon olarak ve son teknolojiyle yapıldığını kaydeden Kılıç, “Bu önemli özelliği sayesinde Tesis bilgisayarlar vasıtasıyla insansız olarak işletilirken, personel sadece bakım çalışmalarında yer alacak” Arıtılan sular bu bölgede bulunan tarımsal alanların ve yeşil alanların sulamasında kullanılabilecek kalitede olacak” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Web Sayfasından Alıntıdır.

http://www.ankara.bel.tr/haberler/askiden-kalecike-atk-su-artma-tesisi/1635 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;


 
Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada