Kalecik Haber Logo

Kalecik Haber Arşivi

Haber Ana Resim

HAMZALI SULAMASI'NDA İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 12/06/2016 - 13:08

Hamzalı Sulaması ile 2016 yılı sonuna kadar 95 510 dekar tarım arazisi sulamaya kavuşacak.

Kalecik ilçemiz, Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesi ve Çankırı’nın Kızılırmak ilçelerinde bulunan tarım arazilerini suya kavuşturacak Çankırı’nın “Bozkırda Sulu Tarım” hayalinin en önemli projelerinden biri olan ve kısım kısım hizmete açılan Hamzalı Sulaması ile 2016 yılı sonuna kadar 95 510 dekar tarım arazisi sulamaya kavuşacak. Mahmutlar Sulama Şebekesi (4 800 da), Buğra Sulama Şebekesi (3 650 da) ve Hamzalı İletim Kanalı (1 760 da) imalatları tamamlanmak suretiyle 2015 yılı sulama sezonuna kadar toplam 10 210 da alan sulama hazır hale getirildi. 3 adet Kızılırmak geçişi tamamlandı. A3 ana kanal imalatları tamamlandı. A1 ana kanalı üzerinde 15 adet ve A2 ana kanalı üzerinde 2 adet sifon geçişleri yapıldı.2016 yılı sulama sezonuna kadar ise A1 ana kanalının A2 ayrımına kadar olan 8 224 metresi, A2 ana kanalı imalatları, A1-Y1 yedeğine ait 15 000 da ve A2 ana kanalı yedeklerine ait 7 180 da sulama şebekesi imalatları tamamlanarak toplamda 32 390 da tarımsal arazinin sulanması sağlanmıştır. %76 fiziki gerçekleşme sağlanmış olan işte, 2016 Yılı sonuna kadar ise kalan 63 120 da araziye ait sulama şebekesi de tamamlanarak 2017 yılı sulama sezonunda tüm sulama alanı olan 95 510 da tarımsal araziye sulama suyu verilecektir.Çankırı’da devam eden en büyük sulama projesi olan Kızılırmak Hamzalı Sulamasının, sadece Yeşilli köyüne ait (A1-Y1 Yedeği) sulama alanına verilen sulama suyu sayesinde çiftçilerimizin kendi imkânları ile pompaj yapmak suretiyle aylık ödediklerini ifade ettikleri elektrik enerjisi gideri olan 100 000 TL fayda sağlandığı dikkate alındığında vatandaşlarımızın büyük teveccühüne mazhar olmuştur. Kızılırmak Hamzalı Sulamasının tamamlanması ile toprak ve su kaynaklarının değerlendirilmesi adına ciddi mesafe kat edilecek, sulama alanında ciddi artış olacak, özellikle çeltik üretimi yörede 6 katına çıkacak ve mevcut ürünler yerine su sayesinde daha farklı alternatif ürünleri ekilebilecek.  

DSİ Genel Müdürlüğü Web Sayfasından Alıntıdır.


Hamzalı Sulaması'nda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor
Hamzalı Sulaması'nda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor
Hamzalı Sulaması'nda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

1651 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada

Kalecik Haberi Begenmeyi Unutmayın?


2014 / Kalecik Haber
Kalecik'e Dair Her Şey / KALECİK HABER
| Ana Sayfa | Foto Galeri | Hakkımızda | Matbu Formlar | Kalecik | İlanlar |Köşe Yazı | İletişim |
Sitemizde şu an 5 online ziyaretçi bulunmaktadır. Sitemiz bugün 345, toplamda ise 123386 kişi tarafıdan ziyaret edilmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.