Kalecik Haber Logo

Kalecik Haber Arşivi

Haber Ana Resim

KALECİK Lİ SALİH

Yayın Tarihi : 18/03/2021 - 21:18

Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar ve Tanıtım Merkezi Koordinatörü Kadim Koç, 99 yıldır bizi bekleyen bir şehit mezarı daha diyerek sözlerine başladı. Kadim Koç şehir mezarına ilişkin; “Salih 1921 yılında karısını ve bir çocuğunu geride bırakıp İkinci İnönü Savaşından beş gün önce bölüğe katıldı. Bir ağabeyini Çanakkale’de ötekini de Irak çöllerinde bu vatan için toprağa verdi. Eskişehir’e giren Yunanlıların yoğun ateşi altında kalan Tahtalı Baba Tepesinden sağ kurtulan birkaç askerden biri olan Salih, yaralı teğmenini sırtlayarak ateş altında kahramanca kurtardı” bilgilerini verdi.

HASTANEDEKİ TEĞMEN ANLATTI

Bundan sonrasını hastanedeki teğmen anlatarak;

“Sakaryada kanlı boğuşma sona ermişti. Keskin hastanesinde kendi bölüğümden bir er gördüm. Salih’i sordum. ‘’Kalecikli Salih’i mi soruyorsun efendi?’’ dedi.

‘’Evet, onu’’ dedim.

‘’Seni de kurtarmış değil mi? Ah o ne yiğit çocuktu, hep şaştık efendi. Salih üç gün önce Eski Polatlı Savaşı’nda tek başına bölüğü ileri sürerken alnından vuruldu… Hani bölükte subay kalmamıştı, hep vurulmuştu ya efendi, işte ondan sonra Salih başa geçmişti.’’ dedi

Heyecanla sordum: ‘’Vurulduğu yer belli mi? Mezar yaptınız mı?’’

‘’ Ne mezarı efendi; köyün tepesine o akşam gömdük; Ama öyle mezar yapamadık daha .’’

O anda gözlerimde başka bir dünya açıldı. Kalecik’in ücra bir köyünde, perişan aile odası…

Sen ey hayatımın kurtarıcısı çocuk, ey yüreği Türk, ey fedakar aile babası, ey kahraman Mehmetçik! Ankara’nın önünde, Eski Polatlı sırtlarında, arkana aldığın koca bir vatana siper olan o çelimsiz vücudunun zerreleri şimdi hangi topraklarda? O toprakları hangi rüzgarlar öpüyor, o rüzgarlar nereye esiyor? Ben senin kokunu getiren rüzgarları olsun koklamak istiyorum… Ben senin aziz hatıran önünde şimdi diz çökmek ve sana bütünüyle kurtulmuş bir vatanın minnetlerini sunmak istiyorum…” ifadelerine yer verdi.


Kalecik Li Salih
Kalecik Li Salih

925 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada

Kalecik Haberi Begenmeyi Unutmayın?


2014 / Kalecik Haber
Kalecik'e Dair Her Şey / KALECİK HABER
| Ana Sayfa | Foto Galeri | Hakkımızda | Matbu Formlar | Kalecik | İlanlar |Köşe Yazı | İletişim |
Sitemizde şu an 3 online ziyaretçi bulunmaktadır. Sitemiz bugün 32, toplamda ise 123276 kişi tarafıdan ziyaret edilmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.