Kalecik Haber Logo

Kalecik Haber Arşivi

Haber Ana Resim

SÖYLEŞİ - NURİ PAKDİL

Yayın Tarihi : 05/02/2015 - 15:19

7 Güzel Adamdan Biri Kalecik´te Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli yazar, şair ve düşünürlerinden olan, Otel Gören Defterler, Bir Yazarın Notları, Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi gibi onlarca deneme, şiir, fikir kitaının sahibi, sesin etkisiz kaldığı yerde yazıları, mektupları ile doğruları haykıran Nuri PAKDİL, ilçemiz öğrencileri ile bir söyleşide buluştu.

1934 Kahramanmaraş doğumlu Nuri PAKDİL İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Nuri PAKDİL Devlet Planlama Teşkilatında ve Sanayi Bakanlığı´nda görev yapmış olmasının yanında Türkiye onu edebi alandaki eserleri ve yanlışlığa kendi uslubunda dur demesi ile tanıdı. Daha lise yıllarında yayımladığı Hamle dergisi, devrin önde gelen edebi kalemlerinin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Üniversite yıllarında da Necip Fazıl, sezai Karakoç gibi edebiyatçı ve düşünürlerle yakın ilişkiler kurmuştur. 1969 yılında çıkardığı Edebiyat Dergisi 1984 yılına kadar 15 yıl boyunca yayımlandı. Halen çeşitli alanlarda kitaplar yazmaya ve hem edebi zenginliğimizi arttrımaya hem de yine kendi uslubü ile yanlışlıklara dur demeye devam etmektedir.

İlçemiz öğrencilerinin de düşünce dünyasının zenginleşmesi amacıyla düzenlenen söyleşi Şehit Mehmet Yıldırım METEM Konferans Salonu´nda gerçekleşti. Söyleşiye ev sahipliğini İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Durali SOMUNCU yaptı. İlçe Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile diğer kamu kuruluşlarından yetkililerin ve okul müdürlerimizin katıldığı söyleşide ilçemizdeki beş liseden öğrencilerimiz de sorularını yöneltmek ve kitaplarını imzalatmak üzere salondaki yerlerini aldılar.

İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Nuri PAKDİL'in hayat hikyesi ve eserlerinin tanıtıldığı kısa bir video izlendi. Kur´an-ı Kerim tilavetinin ardından öğrencilerimiz Sayın Nuri PAKDİL e kitapları ve hayatı ile ilgili sorularını yöneltti. Her soruya tek tek cevap veren Sayın Nuri PAKDİL kimi zaman esprili ifadelerle izleyenlere tebessüm ettirdi. Soru-cevap faslının ardından öğrencilerimiz kitaplarını imzalattı.

Öğrencilerimize bol bol kitap okumalarını tavsiye eden Nuri PAKDİL doğruyu yanlıştan ayırt etmenin tek yolunun bu olduğunu belirtti. İlçemize teşrifleri ve öğrencilerimizin gönül dağarcığını zenginleştiren sohbeti için kendisine teşekkür ederiz.1439 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada

Kalecik Haberi Begenmeyi Unutmayın?


2014 / Kalecik Haber
Kalecik'e Dair Her Şey / KALECİK HABER
| Ana Sayfa | Foto Galeri | Hakkımızda | Matbu Formlar | Kalecik | İlanlar |Köşe Yazı | İletişim |
Sitemizde şu an 3 online ziyaretçi bulunmaktadır. Sitemiz bugün 4, toplamda ise 124003 kişi tarafıdan ziyaret edilmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.