Kalecik Haber Logo

Kalecik Haber Arşivi

Haber Ana Resim

KALECİK TARİHİNE IŞIK TUTAN CAMİLER

Yayın Tarihi : 30/12/2015 - 13:31

Şehsuvaroğlu Cami :

Cami Saray mahallesindedir. Şehsuvar Zade Es Seyit Mehmet Paşa'nın annesi Şerife Hatun tarafından 15.Yüzyılda yapılmıştır. Kare şeklindeki cami tuğla ve taş malzeme kullanılarak yapılmıştır. Giriş kapısının üstü yuvarlak kemerlidir ve tuğla ile yapılmış süsler vardır. Çatısı ahşaptır. Üzeri kiremit kaplıdır ve çatının cephe kısmında üçgen biçimli bir alınlık vardır. Mimberi tahtadandır. Mihrabı ise taştan yapılmıştır ve üzerinde geometrik süsler yanlarda ve üstte ise yazılar vardır. Mihrabı son derece güzel bir sanat eseridir. Minaresi camiye bitişik ve tek şerefelidir. Kaidesi taştan, gövdesi ise tuğladan yapılmıştır. Minaresinin kaidesi kare, pabuç kısmı ise üçgen şeklindedir. Camii 1920 yılında halk tarafından tamir ettirilmiştir. Bu tamir sırasında Camiin batısında bulunan mezarlar ve altıgen biçimindeki bir türbe binası yol geçtiği için kaldırılmıştır. 1990 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restoresine başlanmıştır.

Kale Cami Cami

Kale mahallesindedir. Dikdörtgen plânlıdır. Ahşap ve kerpiç ile yapılmıştır. Mimberi tahtadan, mihrabı ise alçıdan yapılmıştır. Mihrapta çok güzel geometrik ve bitkisel desenler ile kitabe vardır, "La ilahe illallah, Muhammedin Rasulullah " yazılıdır. Duvarlarda boya ile yapılmış çeşitli süsler vardır. Kapının sağ tarafındaki kitabe de "Mucurlu Hacı Ahmet" yazısı ile Hicri 1315 (Miladi 1897) tarihi okunmaktadır.

Hasbey (Büyük) Cami :

Cami Yukarı Çarşıdadır. Eski Caminin 13. yüzyılda İsfendiyar Oğullarından tarafından yaptırıldığı, 1962 yılında minaresi hariç tamamen yandığı ve 1964 yılında yeniden yaptırıldığı caminin giriş kapısının üstündeki Türkçe kitabede belirtilmektedir. Minaresi eski halini muhafaza etmektedir. Tuğla ile yapılmıştır ve tek şerefelidir. Minaresine caminin içerisinden çıkılmaktadır.

Tabakhane Cami :

Cami ismini de aldığı Tabakhane mahallesindedir. Dikdörtgen planlıdır ve kesme taştan yapılmıştır. İki tarafındaki biri 8, diğeri 10 basamaklı taş merdiven ile camiye girilmektedir. Giriş kapısının ön tarafındaki üstü kapalı üç tane ağaç sütun taşımaktadır. Giriş kapısı yuvarlak kemerli olup ön tarafında bir çeşme mevcuttur. Mihrabı ve mimberi taştan yapılmıştır. Mihrapta geometrik süsler, bitkisel desenler, asma dalı ve çiçek motifleri ile eski yazılar vardır. Mihrabı çok güzel bir sanat eseridir. Mihrabın üst kısmında Hicri 1323 (Miladi 1905) tarihli "Muhammed Resulullah" ve Hicri1325 (Miladi 1907) tarihli "Maşallah" yazılı iki tane kitabe bulunmaktadır. Minaresi caminin hemen bitişiğinde ve tek şerefelidir. Kaidesi taştan, gövdesi ise tuğladan yapılmıştır. Külahı kurşun ile kaplıdır. Camii 1947 yılında restore edilmiştir.

Hamdi Cami :

Hamdi cami Yenice mahallesindedir. Dikdörtgen plânlıdır. İlk defa kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı bilinmemektedir. Kerpiçten yapılmış olan eski camii yıkılmış ve 1941 yılında aslen Kalecik'li olan Atalık Zade Mehmet Efendi tarafından tamir ettirilmiştir. Duvarları taştan yapılmıştır. Camiye 10 basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır. Pencerelerinin bir kısmı yuvarlak veya sivri kemerli, bazıları da dikdörtgen şekillidir. Mimberi tahtadan yapılmıştır ve üzerinde "İnnelahe ve mesacide fela tedgu meğellahu eheda" yazısı vardır. Mihrabı ise alçıdan yapılmıştır, üzerinde geometrik süsler ve eski yazılar bulunmaktadır. Minaresi caminin yan tarafında ve camiye bitişiktir. Tuğladan yapılmış ve tek şerefelidir. Caminin bitişiğinde halen yıkık durumda "Osman Efendi" adıyla anılan bir türbe vardır. Camiin sokak duvarında Latince yazılı bir kitabenin yapı malzemesi olarak kullandığı görülmektedir. Caminin ön tarafında 1946 tarihli bir çeşme mevcuttur. Bu cami de 1990 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilmiştir.

Kaynakça : Kalecik.com.tr


Kalecik Tarihine Işık Tutan Camiler
Kalecik Tarihine Işık Tutan Camiler
Kalecik Tarihine Işık Tutan Camiler
Kalecik Tarihine Işık Tutan Camiler
Kalecik Tarihine Işık Tutan Camiler
Kalecik Tarihine Işık Tutan Camiler
Kalecik Tarihine Işık Tutan Camiler

1991 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada

Kalecik Haberi Begenmeyi Unutmayın?


2014 / Kalecik Haber
Kalecik'e Dair Her Şey / KALECİK HABER
| Ana Sayfa | Foto Galeri | Hakkımızda | Matbu Formlar | Kalecik | İlanlar |Köşe Yazı | İletişim |
Sitemizde şu an 2 online ziyaretçi bulunmaktadır. Sitemiz bugün 367, toplamda ise 124003 kişi tarafıdan ziyaret edilmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.