Kalecik Haber Logo

Kalecik Haber Arşivi

Haber Ana Resim

YALİM MAHALLESİ CAMİ

Yayın Tarihi : 20/11/2016 - 21:21

Yapılan araştırmalar neticesinde çok eski bir tarihe sahip olduğu düşünülen Yalım mahallesi Cami günümüzde hizmete kapalıdır. Hizmete kapalı bulunan Yalım Köyü camisinde yapılan tadilat sırasında kullanılan ağaçlardan mahallenin kuruluşunun 1700'lü yıllara dayandığı tespit edilmiştir.  Yalım Mahallesi hakkında Wikipedia web adresinde yer alna bilgiler aşaığıda belirtilmiştir.  

Tarihçe

Yalım Köyü camisinde yapılan tadilat sırasında kullanılan ağaçlardan mahallenin kuruluşunun 1700'lü yıllara dayandığı tespit edilmiştir.

Kültür[

Yalım Köyü, ayranı ile meşhur bir mahalledir. Tüm bölgede "Yalım Ayranı gibi ekşime" sözü çok meşhurdur. Yaprak cacığımadımakyarma aşı meşhurdur. Mahallenin Kızılırmak kenarlarına düşen arazisinde meşhur Kalecik Karası üzümü yetişmektedir. Mahallenin düğün törenlerinde tipik İç Anadolu gelenek ve görenekleri uygulanmaktadır. Mahallenin arazisi çok geniştir. Ancak şu anda mahallede pek kimse kalmadığından çamlar, akasyalar, meşeler, palamutlar, dağ erikleri, alıçlar büyümeye başlamıştır. . Köy yüksektir, yaylaları da İdris Dağı'nın eteklerindedir. Koyun, keçi, büyükbaş hayvan yetişir.

Coğrafya

Ankara iline 79 km, Kalecik ilçesine 20 km uzaklıktadır. Konum ve coğrafya olarak Kalecik ilçesinin en büyük mahallesidir. Köy arazisi Kırıkkale, Elmadağ sınırlarına uzanmaktadır. İdris Dağı, Balkayası, Almalı, Çay, Çınar, Kumluyazı, Yedigöz Köprü, Kızılırmak, Samanlık, Irmak Belediyesi, Kayadibi Köyü,Gölköy Yeşildere Yalımmahallesi'nün sınırlarını çizer.

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. mahallenin göç vermesi nedeniyle hayvacılık azalmaya yüz tutmuştur.Fakat kişi sayısı azda olsa da Hayvancılığa önem verilmektedir.Çoğunluk Tiftik keçisi,koyun ve karasığır hayvancılığı yapılmaktadır. Cinsi olarak ise sadece kırsalda tavşan, keklik, bıldırcın, dağ tavuğu,çulluk, yaban domuzu, kurt, tilki, sansar vb. yaşamaktadır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden de yararlanılmamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.. PTT şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak stabilizedir.Mahallede elektrik sabit olup; telefonların yerini cep telefonları almıştır.    


Yalim Mahallesi Cami
Yalim Mahallesi Cami
Yalim Mahallesi Cami
Yalim Mahallesi Cami
Yalim Mahallesi Cami
Yalim Mahallesi Cami

2704 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada

Kalecik Haberi Begenmeyi Unutmayın?


2014 / Kalecik Haber
Kalecik'e Dair Her Şey / KALECİK HABER
| Ana Sayfa | Foto Galeri | Hakkımızda | Matbu Formlar | Kalecik | İlanlar |Köşe Yazı | İletişim |
Sitemizde şu an 4 online ziyaretçi bulunmaktadır. Sitemiz bugün 345, toplamda ise 123386 kişi tarafıdan ziyaret edilmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.